Začlenění dítěte do kolektivu
K osamostatnění a vytváření si vlastního kolektivu ovšem dochází později – zhruba ve třech letech dítěte. Vaše dítě si pomalu bude vyhledávat ostatní kamarády, kteří budou mít podobné zájmy – nejdříve se může jednat třeba o stavbu hradu z písku či oblékání panenek do »princeznovských« šatiček.
Jak dítě nasměrovat?
Žádné dítě se nenarodí se vštípenými pravidly správného společenského chování, které by mělo panovat i na pískovišti. Je proto potřeba, abyste mu vysvětlila, jak se má správně chovat k ostatním dětem. Dítě je schopné přijmout pravidla již zhruba ve druhém roce života. Rodič je ten, kdo určuje a stanoví, co dítě smí a může (třeba jakou hračku může půjčit ostatním dětem, jak se s druhým dítětem domluvit, když něco chce). Dítě se musí naučit tato pravidla akceptovat a řídit se jimi, aby se nestalo postrachem okolí a přítěží pro ostatní maminky.
Jak dítě začlenit do kolektivu?
Dítě by především mělo vnímat, že být v kolektivu s ostatními dětmi je pro jeho dobro, ne za trest. Mělo by mít z pobytu a hry s ostatními dětmi radost. Pokud to tedy bude možné, snažte se dítě začleňovat do společnosti ostatních dětí již od kojeneckého věku. Jděte mu příkladem a ukažte mu, jaké chování se od něj ve společnosti čeká – třeba tím, že mu vysvětlíte, proč se vám nelíbí chování jiného dítěte. Tak si vaše dítě do budoucna lépe vštípí, jak se chovat třeba ve školce.
Když nastane problém
Než se dítě naučí správně chovat k ostatním dětem nebo k sourozenci, může zpočátku používat neverbální komunikaci – kousne, uhodí, vyplázne jazyk. Nikdy jej za tyto prohřešky fyzicky netrestejte, ale vždy mu srozumitelně vysvětlete, co udělalo špatně, jak se má správně zachovat, případně co má říct.
Tip MIMIFORA:
Uvědomte si, že pro dítě budete od jeho útlého věku vzorem vy – dítě bude vnímat vaše chování jako to, které od něj také očekáváte.
Vhodné aktivity
Vybrat vhodnou aktivitu pro dítě je občas velké umění. Vždy záleží na tom, v jakém věku se vaše dítě nachází. Snažte se mu nabídnout takovou zábavu, kterou s ním budou sdílet ostatní děti přibližně stejného věku. Zájmová činnost by měla vaše dítě bavit a neměla by mu činit velké problémy. Jakmile bude dítě při aktivitě vynikat, bude se na další setkání s dětmi vždy těšit. Je také dobře dítě slovně podpořit i v době nezdaru. Sledujte, co dítě baví a co mu jde, také si všímejte jeho nedostatků a pomozte mu je odstranit.
Plavání kojenců
Pro děti je plavání nejpřirozenější činností již od kojeneckého věku. Nejedná se o žádnou klasickou výuku, ale o pohyb ve vodě v přítomnosti maminky. Dítě se tak může naprosto přirozeně pohybovat, učí se splývat na zádech a bříšku, potápět. Vše se provádí za dohledu odborně vyškolené asistentky a v hygienickém prostředí. Plavání můžete zahájit již od věku tří měsíců miminka. Nedoporučuje se pouze pro děti, které mají problematickou kůži (například trpí opruzeninami nebo ekzémem), nebo mají záněty středního ucha.
Další vhodné aktivity
Tělocvičny
Zájmové hry v kolektivu dětí, většinou jsou aktivity směřované již pro dvouleté děti.
Hudební školičky
Tyto kroužky by v dítěti měly probudit zájem o hudební nástroje a získat smysl pro rytmus, jsou vhodné pro děti od tří let.
Lyžování
Sportovní aktivita pro zimní období, vhodná pro děti již od tří let.
Bruslení
Vhodný začátek pro budoucí hokejisty, děti jsou většinou přijímány až od čtyř let.
Mini-tenis
Další sportovní aktivita vhodná pro všechna roční období, do kurzů přijímají až předškolní děti ve věku od pěti let.
Fotbal
Možná se to nezdá, ale pro dítě jeden z nejtěžších sportů. Zpočátku bude mít dítě problém zkoordinovat všechny pohyby, ale postupem věku se mu bude dařit lépe. Kluby přijímají mladé hráče většinou od čtyř let.
Tvořivé dílničky
Zde probudíte kreativitu a šikovnost i vy, většinou se jedná o společné aktivity dětí a rodičů, vhodné pro děti od dvou let.
Tip MIMIFORA:
Sportovní kluby a zájmové oddíly pro dítě můžete vybrat podle osvědčených doporučení známých, nebo na internetu. Ve většině případů kluby nabízejí zkušební hodinu – využijte této nabídky, ať zjistíte, jestli vašemu dítěti bude daná aktivita vyhovovat. Nezapomeňte, že prostřednictvím dítěte si nemůžete plnit své sny, které se vám nepodařilo uskutečnit!