Období vzdoru: Jak zvládnout, když se dítě vzteká

Téma:
Období vzdoru nastává nejčastěji mezi druhým a třetím rokem a je u dětí normální. Většinou s ním však mají problém rodiče – zvlášť, pokud se dítě vzteká a řve na veřejnosti, můžete si připadat jako neschopná matka. Jak tuto etapu nejlépe zvládnout?

Snad každou maminku to potkalo. Jdete se svým potomkem po ulici a on se najednou začne vztekat. Chce jít jiným směrem, něco koupit, prostě něco, co nechcete vy. Kdo se s tím setkal, ví, jak je to nepříjemné – všichni se po vás otáčejí a špitají si, jak neschopná jste matka, která dítě nezvládá. „Zase další uřvaný fracek." „Já bych mu napráskala, co se do něj vejde, aby si to rozmyslel," nebo „Vidíš Kubíčku, takhle se hodné děti nechovají, chlapeček je zlý," i takové komentáře si můžete od kolemjdoucích vyslechnout. Vám se pění krev v žilách a nejraději byste je poslala do patřičných míst. Jenže váš potomek řve dál, sedne či lehne si na zem a vy jste bezmocná.

Dítě není neposlušné, jen vzdoruje

Záchvaty vzdoru si projde snad každé dítě, většinou ve věku dvou až pěti let. Nejčastěji se objevují mezi druhým a třetím rokem, poté jich ubývá, nebo zcela mizí. Je to zcela normální a nemá to nic společného s neposlušností a nevychováním (jak si ovšem myslí a nahlas komentuje většina okolojdoucích, kteří jsou záchvatům vzteku přítomni). Dítě se vymezuje, snaží se prosadit, dává tak najevo frustraci, kterou zažívá (třeba tím, že mu vypneme pohádku, nekoupíme hračku, přerušíme hru…), a kterou většinou ještě neumí vyjádřit slovy. Podle odborníků je běžných i pět až sedm záchvatů denně.

6 tipů, jak zvládnout období vzdoru

To všechno je sice pěkné, jenže když jste matka, která má vztekající se a vzdorující dítě, trápí vás to a nevíte, jak reagovat. Co tedy můžete vyzkoušet?

1. Dítě nikdy netrestejte

To, že si dítě prochází obdobím vzdoru, je přirozené a normální a nikdy by se za to nemělo trestat. Špatně reagují matky (a je jich bohužel spousta), které malé vztekající se dítě na ulici zbijí. Tím si však nejen nepomůžou, ale většinou dosáhnou toho, že dítě řve ještě víc. Uvědomte si, že vzdor není neposlušnost, že není namířen proti vám ani nikomu jinému.

2. Na dítě nekřičte, obejměte ho

Křikem a pláčem dává dítě v tomto věku najevo svůj vnitřní stav – něco chce a ještě nechápe, proč to nemůže mít. Stejně jako výpraskem také křikem jeho záchvat ještě zhoršíte. Snažte se zůstat v klidu. Někteří odborníci doporučují zkusit pevné objetí. Zkuste vztekající se dítě pevně obejmout a držet. Ucítí, že jste s ním a vztek se zmírní. Ale pozor – vše je individuální a každé dítě reaguje jinak. Rozhodně nejde o univerzální recept pro každého.

3. Odpoutejte jeho pozornost

Asi nejpraktičtější radou, která ze zkušenosti mnoha matek nejvíce funguje, je pokusit se odpoutat pozornost dítěte. Mluvte na něj klidným hlasem a něco zajímavého mu ukazujte – auto, zvíře, co má rádo. Ptejte se ho a zkuste docílit toho, aby vás vnímalo a odpovědělo. Jakmile bude mít nový podnět, zklidní se. Důležité je, aby nevybuchly nervy vám, ale působila jste vyrovnaně.

4. Zkuste si ho nevšímat a odejděte

Na některé děti pro změnu platí metoda ignorování. Nevšímejte si jeho vztekání, a když jste doma, odejděte do vedlejší místnosti. Řekněte mu, až za vámi přijde, až se uklidní. Pokud vás situace zastihne na veřejnosti či v obchodě, je to horší. Je-li to možné, odejděte za roh, aby dítě nevidělo vás, ale vy jeho ano. Z obchodu řvoucí dítě raději odneste a nechejte ho, aby se uklidnilo venku.

5. Zlehčete situaci

Existují děti, u kterých funguje, pokud jejich záchvat vzteku vezmete s nadhledem a zlehčíte. Když se bude válet po zemi a řvát, zkuste mu říct něco ve smyslu: „Jen se vztekej víc, ať je to slyšet až ven." „Ty máš dobré hlasivky, a jak si procvičíš nohy, když tak hezky kopeš." Dítě tuto reakci nečeká, a tak se často zklidní.

6. Studená sprcha

Mezi matkami koluje ještě jedna velmi oblíbená rada – když je dítě rudé vzteky, strčte ho v oblečení pod studenou sprchu. U spousty dětí to funguje a uklidní se a příště pak stačí sprchou jen pohrozit. Ale pozor, děti jsou různé a došlo i k případům, že na takovéto uklidňování citlivé dítě reagovalo prudkým šokem, anebo se po tomto zážitku začalo bát a pomočovat. Proto dobře zvažte, zda je nutné k tomuto kroku sáhnout a zda by vaše dítě spíš nepoznamenal.

Hodnocení: 
1
Průměr: 1 (1 vote)

If you are looking for a detailed threshold guide, try these sites: www.wonderful-prague.com