Co děti umí ve 3 až 3,5 letech?

Téma:
Období ve věku okolo tří let života dítěte je specifické tím, že pro většinu z našich mrňousků znamená novou sociální zkušenost. Nástup do školky, většinu dne být u opatrovnice, zájmové kroužky nebo jiná (nemaminkovská) činnost. Vy jako rodič se takových situací nemusíte stranit a ani bát. Určitá sociální zručnost ve vztahu k vrstevníkovi je pro vaše dítě dobrou výbavou do dalšího života a už nyní dokáže zúročit vše, co získalo z předcházejících, i když jen podobných setkání s jinými dětmi.

Co dítě dokáže?

Dítě je ve společnosti lidí klidnější. Zúročuje právě výše vzpomínané zručnosti sociálního chování. Snadno navazuje nová přátelství a nepotřebuje při tom vaši asistenci. Samo se představí a naopak – zeptá se na jméno kamaráda, nabídne mu svoji hračku a má radost, když ji dítě přijme. Při stolování je v tomto věku samostatné a výborně ovládá práci s příborem (s výjimkou příborového nožíku, samozřejmě). Zvládne jízdu na tříkolce nebo na kole s přídavnými kolečky, pokud jede po rovném terénu. Umí výborně skákat snožmo (zejména z posledního schodu na schodišti) a udrží rovnováhu při chůzi na širší a vyšší zídce. V podstatě se obslouží samo, když je třeba někam vylézt (židlička u stolu v kuchyni, autosedačka v autě, apod.).
Dítě velmi rádo zpívá, protože si hravě zapamatuje jednoduché texty písní. Spojí více vět dohromady, aby vyprávělo nějaký příběh.

TIP MÁMA a já:

Vaše dítě je stále malým a citlivým človíčkem. Nástupem do dětského kolektivu nebo vaším nástupem do zaměstnání neuděláte ze svého potomka obratem ruky dospělého, který nesmí plakat, nesmí zlobit a musí se umět pokaždé ovládat. Dopřejte mu pocit, že má stále na takové projevy emocí nárok, a neodsuzujte ho za to!

Co můžete s dítětem dělat?

Stavíme si věž

Děti si rády staví věže z dřevěných kostek. Je nutné mít zručné prsty, aby "vyrostlo" i osm devět poschodí bez toho, aby věž spadla. A mimoto při této hře děti přicházejí na kloub různým fyzikálním zákonům (které však z prostorových důvodů nebudeme blíže specifikovat).

Šikovné prsty

Ruce a jemnou motoriku má už dítě "v malíčku", a tak mu nedělá problém modelovat z plastelíny, stříhat dětskými nůžkami, lepit papíry, malovat. Neodkládejte tyto dětské radosti do zásuvky, jsou stále velmi prospěšné!

Tancuj, tancuj, vykrúcaj!

Dítě zaujmete s téměř stoprocentní jistotou nějakou chytlavou hudbou nebo oblíbenou písničkou. Děti se rády předvádějí a při tanci vás budou chtít za partnera. Nestyďte se, nacvičte si nějaké krokové variace. Jen pamatujte, že první, co vaše dítě udělá, je, že je po vás bude velmi přesně opakovat a imitovat vás. Olé!

Mamííí, já chci oslíčka! A velkého!

Děti v tomto věku touží mít doma zvířátko a starat se o něj. Pokud nejste a priori proti – dopřejte mu pocit zodpovědnosti za jiného živého tvora. Dohodněte se s ním na koupi rybiček, morčat nebo želvy, když přistoupí na určité podmínky, které pro něj tím pádem budou z toho vyplývat. Když mu s úsměvem a bez výčitek dovolíte starat se o bílé myšky, od prvotní myšlenky na "toho krásného oslíčka ze zoo" určitě ustoupí.

Nohy, nožičky...

Nechejte ho kdykoliv houpat na houpačce. Vysvětlete mu princip pohybu nohou ve vzduchu, aby se dokázalo udržet v houpavém rytmu i samo. Dítě tak zapojuje do práce svaly celých nohou a mimoto – vy můžete zakrátko u houpačky stát už jen jako dozor. Vyhledejte terén, který má určitý sklon. Chůze do kopce posiluje svalstvo dolních končetin a podporuje jejich houževnatost.

Zubní hygiena nenásilně

Okolo tří let už můžete od dítěte chtít, aby si čistilo zuby samo a důkladně. Zaměřit se musí i na dolní a horní zubní oblouky, a samozřejmě, nevynechat ani přední, ani zadní zuby. Když se domníváte, že to ještě vaše dítě nezvládá stoprocentně, klidně se s ním dohodněte na "kontrolním" vyčištění zubů po tom jeho "důkladném".

Skládání

Skládačky zůstávají nadále účinným způsobem, jak zlepšit koordinaci rukou a očí. Když jste zjistili, že staré, známé skládačky dokáže poskládat jakoby automaticky a zdají se vám pro dítě velmi lehké, nenápadně je vyměňte za složitější a s větším počtem menších dílků.

Loutkové divadlo

Mimo jazyk, tělo a ruce děti při hře s panenkami používají i představivost. A to je obrovský přínos! Některé děti (pokud narážíme na schopnosti řeči) dokáží při hře – i takovéto – vyslovit více slov, než běžně vysloví během dne. Když nenajdete v obchodě vhodné loutkové divadélko nebo samostatné loutky, udělejte si svoje vlastní. Návod na výrobu jednoduchých prstových loutek najdete v každé lepší knížce "ručních prací" pro děti.

Užitečné nákupy

Vezměte svoje dítě s sebou do známého obchodu s potravinami a dávejte mu úlohy. Poproste ho o pomoc a požádejte ho, aby vás zavedlo do oddělení nápojů. Nebo mu ukažte jogurt, který běžně kupujete, a požádejte ho, aby vám přineslo ještě dva navlas stejné. Takový způsob nakupování tříbí dítěti paměť a trénuje trpělivost a pozornost. Když dítě v uličce mezi regály utíká, zpomalte ho. Nezapomeňte, zůstaňte vždy v blízkosti dítěte, ať se vám nezatoulá a nezpanikaří.

Vhodné hračky:

Pohádkové knížky s obrázky, panenky a příslušenství k nim (kuchyňky, pokojíčky), tříkolka, dětské kolo, papírový materiál na kreslení, stříhání, skládání, dětský stan do pokojíčku nebo na dvůr, dětské nářadí do zahrady, magnetické tabulky na psaní nebo na kreslení, magnetky na ledničku, dětský telefon, skládačky písmenek, stavebnice.

TIP MÁMA a já:

Pokud si myslíte, že by vaše dítě už v tomto věku mělo bez problémů zvládat noční spaní bez plínek, mýlíte se. Ne každé dítě je psychicky a fyzicky připraveno na tento krok v období tří let. Některé děti potřebují ještě čas, tak jim ho dopřejte. Nakonec to každé dítě přece zvládne a ani to vaše nebude výjimkou. Pokud stále bojujete s nočním tréninkem, obrňte se trpělivostí a pochopením!

Hodnocení: 
5
Průměr: 5 (1 vote)

If you are looking for a detailed threshold guide, try these sites: www.wonderful-prague.com