Magdalena Havlíková

Rodiče posedlí bezpečím a vhodným prostředím zpomalují děti ve vývoji

Současná společnost je do jisté míry posedlá snahou zajistit pro děti nejbezpečnější a nejvhodnější prostředí. Je to tak ale nejlepší i pro vývoj dítěte? Psycholožka Pavla Koucká o tom ve své knize Zdravý rozum ve výchově pochybuje. A mezi odborníky rozhodně není jediná.
Téma:

Náš syn je neprůbojný, nebude z něj otloukánek? ptá se Dominika v poradně

Trápí mě povaha naše syna Oskara. Je klidný a hodný, ale je také dost neprůbojný. Jak mu pomoct se sebevědomím, aby z něj nebyl otloukánek? Anebo si nemáme dělat zbytečné starosti?
Téma:

Naučte se naslouchat svým dětem, posílíte důvěru i respekt

Pokud vám potomek na většinu otázek odpoví zamumláním "hmm" a "dobrý", musíte trochu zapracovat na rodinných komunikačních dovednostech. Prvním krokem je naučit se své dítě opravdu poslouchat. Naslouchání není tak snadné, jak by se mohlo na první pohled zdát. A pro mnoho rodičů je také dost pracné a tak trochu děsivé. Co když se dozvíte něco, co se vám nebude líbit? Nebo se ukáže, že má dítě pravdu a vy jste se zmýlili? Může se to stát, ale stojí to za to.

Nový trend i v Česku: nenuťte děti k učení, co potřebují, se naučí samy

Máte pocit, že klasické školní třídy s lavicemi, rozvrhem a zkoušením vaše dítě od učení spíš odradí, než motivuje? Nejste v tom sami a máte několik možností, jak to řešit. Můžete s dítětem zůstat doma a vrhnout se na učení společně, nebo se poohlédnout po škole používající alternativní učební metody. Unschooling (dalo by se volně přeložit jako neučení) je výuková metoda založená na přesvědčení, že nejlépe se dítě učí ve chvíli, kdy je na to samo připraveno a má k tomu chuť. Ve školní třídě s dvaceti až třiceti dětmi, daným rozvrhem a osnovami ale není čas a místo řešit, co se komu chce a nechce.

Jak to vypadá, když se děti nevychovávají

Český projekt Nevýchova nabádá rodiče k tomu, aby se na edukaci vykašlali a s dětmi si to pořádně užili. Jak to vypadá, když se děti vychovávají v liberálním duchu? Kateřina Králová je pedagožka, která s dětmi pracuje už více než patnáct let. A právě ona je autorkou principů Nevýchovy a snaží se je šířit mezi další rodiče. Podle svých slov je jedním z důvodů to, že na tak důležitý životní úkol, jako je výchova, nás nikdo nepřipravuje, přestože se bude týkat většiny z nás.

Dětské lži jsou obrana před trestem, hra s fantazií i volání o pomoc

Děti se nerodí se schopností lhát, ale naučí se to poměrně rychle. Dětské mystifikace mohou mít podobu od vybájených příběhů se superhrdinou po svádění rozbitého okna na mladšího bratra. Jaké lži jsou ještě běžné, a kdy by měli rodiče zpozornět? O lži jako takové hovoří psychologové od věku kolem čtyř až pěti let věku, do té doby si dítě své klamání ještě přesně neuvědomuje.
Téma:

Výchova podle „tygřích matek“. Prospívá dětem přísnost?

Kniha Bojová píseň tygří matky vyvolala poprask. Matka asijského původu v ní popisuje tvrdou výchovu svých dcer bez her, zato se spoustou učení. Vedla prý k jejich úspěchu. Co ale dělá taková výchova s dětskou duší?

Nadávání na zkaženou mládež je společenský zvyk, co zvyšuje sebeúctu

Rozpory mezi generacemi jsou staré jako lidstvo samo. Přesto musí každá generace o své místo na slunci znovu bojovat za hlasitého odporu těch starších. Také si myslíte, že jsou dnešní děti a dvacetiletí jen zkažení spratci, co nic v životě nedokážou?

Studie: výprask na děti nefunguje, naopak je dělá zlobivější

Je plácnutí přes zadek opravdu výchovné? Podle nedávno zveřejněné dlouhodobé studie kolumbijské univerzity má na děti opačný efekt, než jaký rodiče čekají.
Téma:

Psycholožka: Počítačové hry mohou dítě rozvinout, ale vybírejte pečlivě

Mnoho rodičů v tom má celkem jasno: hraní počítačových her jen zabíjí čas a nepřináší dítěti nic užitečného. Zeptali jsme se proto na dětské hraní odbornice. Jaké hry jsou pro děti vhodné a k čemu mohou být dobré?

If you are looking for a detailed threshold guide, try these sites: www.wonderful-prague.com