Automatky: Proč je důležité vybrat správnou školku

Téma:
Od 15. ledna do 15. února probíhají zápisy do základních škol, v této době jsou i dny otevřených dveří v mateřských školách. V Automatkách se budeme v nejbližších dílech věnovat předškolním zařízením, státním a soukromým, lesním, montessori a waldorfským školkám a domácímu vzdělávání nejmenších dětí.

Co všechno upravuje stát normou ve státních školkách a je mezi nimi nějaký rozdíl? „Ministerstvo školství kontroluje rámcový vzdělávací program pro předškolní výchovu,“ odpovídá tisková mluvčí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Klára Bílá. „Je to vlastně příprava dítěte na školní vzdělávání,“ dodává. Liší se tedy programy v mateřských školách, nebo je jedno, jakou státní školku dítě navštěvuje? „Ministerstvo vytvořilo program a každá školka si podle toho tvoří své vlastní vzdělávací programy, ale i přes to by měl být na konci výuky stejný výstup,“ říká Bílá. 

Je tedy důležité vybrat správnou školku? Podle ředitele agentury SCIO Ondřeje Šteffla naprosto: „Pokud je maminka kompetentní, tak je rodinná výchova lepší. Když už se dítě dává do předškolního zařízení, je strašně důležité vybrat to správné. Výzkumy ukazují, že v čím mladším věku výchova působí, tím je důležitější. V Americe dělali rozsáhlý výzkum v zanedbaných oblastech, kde část dětí chodila do kvalitní školky a část nechodila. Výsledky se projevují ještě ve vysokém dospělém věku. Ti, kteří chodili do dobré školky, mají nižší zločinnost, vyšší výdělky, dokonce se dožívají vysokého věku. Takže to, co se děje s dětmi v tom nejnižším věku, je extrémně důležité.“ 

„Dnes jsou problémem mobilní telefony a tablety. Mně se zdá, že je to hrozně rizikové, nevíme, co to s dětmi udělá, v některých věcech jim to prospívá, ale v některých je to úžasně rizikové. Kdybych měl malé děti, tak bych se minimálně do 6 let styku s tablety a mobily vyhnul,“ dodává Šteffl. Výběr školek, škol a mimoškolních aktivit se zdá být velmi komplikovaný. Podle Ondřeje Šteffla děti samy vědí, co je baví a co je rozvíjí. Na to, jak vybrat správnou školku, asi neexistuje návod, ale jak zařídit, aby se děti učily doma, či co všechno ustanovuje Ministerstvo školství, se dozvíte v rozhovoru. 

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno

If you are looking for a detailed threshold guide, try these sites: www.wonderful-prague.com