Co dokáže pískoviště
Fyzická kondice
Jízdou na tříkolce, na skluzavce, prolézáním na prolézačce nebo při venkovních sportech si dítě zlepšuje fyzickou kondici a získává dobrý vztah k tělesnému pohybu. Dostatek fyzické aktivity v útlém věku zlepšuje psychickou pohodu a je také prevencí proti obezitě a nemocem oběhové soustavy v pozdějším věku.
Jemná a hrubá motorika
Při hře na pískovišti nebo s hračkami do vody si dítě procvičuje jemné motorické dovednosti, jako jsou například schopnost předmět uchopit, pustit, předat si ho z jedné ruky do druhé.Hrubé motorické dovednosti, jako je vzájemná koordinace rukou, nohou a pohybů celého těla, celková obratnost či prostorová orientace, zase dítě může trénovat pohybem na prolézačkách, při různých sportovních hrách nebo jízdou na tříkolce.
Sebedůvěra
Pro každého člověka je život se zdravou dávkou sebedůvěry jednodušší. U malých dětí se sebedůvěra nejlépe upevňuje tím, jak postupně zvládají různé činnosti, například jízdu na kole, budování hradu z písku nebo házení a chytání míče. Dovedností vašeho dítěte je třeba si všímat a za všechny pokroky je chválit.
Sociální dovednosti
Rozvoj sociálních dovedností dítěte podporuje například hra na pískovišti ve společnosti dalších dětí. Při hře se s nimi učí komunikovat, spolupracovat, pomáhat, a zároveň se učí uhájit si vlastní prostor a zájmy. V rámci tzv. sociálních her si děti zase zkoušejí různé sociální role, jako například při hře na domácnost, kterou si děti mohou hrát v dětských domečcích nebo na pískovištích.
Zmírnění vnitřního napětí
Hra s hračkami a třeba i s ostatními dětmi ze sousedství dále přispívá k pozitivnímu ladění dítěte. Během hry může dítě symbolicky zpracovávat nepříznivé zkušenosti, což přináší odreagování a zmírnění jeho vnitřního napětí.
Dalším prostředkem k uklidnění dítěte jsou venkovní houpací hračky - houpačka, houpací síť, které svým monotónním houpavým pohybem působí na dítě velmi uklidňujícím dojmem.