zkažená mládež

Šikana ve škole, aneb jak to vidím já

Ochrana slabšího patřila ve středověku k rytířským ctnostem. Kampak se v dnešní době vytratila? Jedna matka mi poslala novinové výstřižky o šikaně ve škole, o zlém chování některých učitelů, o ponižování a útlaku dětí – a ovšem i o celkové nemravnosti českého národa. Byl toho docela pěkný svazek. Matka prosí, abych jejího mimořádně citlivého syna „zachránil“ před „takovou“ školou. Tento dvanáctiletý chlapec má nyní přejít z takzvané domácí školy do školy veřejné. Důvody pro pokračování domácí školy jsou v tomto konkrétním případě naštěstí jiného druhu, než je pouhý strach ze šikany, takže je chlapce možno s klidným svědomím před obyčejnou školou „zachránit“.

Dnes je taková doba…

Když člověk zaslechne, co mu nějak nesedí, hned zbystří sluch. Já zbystřím sluch, když zaslechnu to, co říká nadpis této kapitolky – dnes je taková doba…

V rodinách ubylo pohlavků, rodiče děti trestají zákazem televize

Zatímco dříve rodiče dávali zlobivým dětem nejčastěji pohlavky a facky, současná dospělá generace trestá hlavně zákazem sledování televize nebo hraní počítačových her a brouzdání na internetu. Ukázal to průzkum pro Nadaci Naše dítě.
Téma:

Nový trend i v Česku: nenuťte děti k učení, co potřebují, se naučí samy

Máte pocit, že klasické školní třídy s lavicemi, rozvrhem a zkoušením vaše dítě od učení spíš odradí, než motivuje? Nejste v tom sami a máte několik možností, jak to řešit. Můžete s dítětem zůstat doma a vrhnout se na učení společně, nebo se poohlédnout po škole používající alternativní učební metody. Unschooling (dalo by se volně přeložit jako neučení) je výuková metoda založená na přesvědčení, že nejlépe se dítě učí ve chvíli, kdy je na to samo připraveno a má k tomu chuť. Ve školní třídě s dvaceti až třiceti dětmi, daným rozvrhem a osnovami ale není čas a místo řešit, co se komu chce a nechce.

Jak to vypadá, když se děti nevychovávají

Český projekt Nevýchova nabádá rodiče k tomu, aby se na edukaci vykašlali a s dětmi si to pořádně užili. Jak to vypadá, když se děti vychovávají v liberálním duchu? Kateřina Králová je pedagožka, která s dětmi pracuje už více než patnáct let. A právě ona je autorkou principů Nevýchovy a snaží se je šířit mezi další rodiče. Podle svých slov je jedním z důvodů to, že na tak důležitý životní úkol, jako je výchova, nás nikdo nepřipravuje, přestože se bude týkat většiny z nás.

Zákaz fyzických trestů nic nevyřeší, týrání nezabrání, míní psycholožka

Dětská psycholožka Václava Masáková se domnívá, že kampaň proti tělesnému trestání dětí či zákon o fyzických trestech se mine účinkem. Domnívá se totiž, že přesvědčení rodičů, kteří své dítě bijí, taková kampaň nezmění a ostatní ji nepotřebují.
Téma:

Nejčastější výchovnou metodou je výprask

Pokud jde o výchovu jejich potomků, spoléhá pořád naprostá většina rodičů na fyzické tresty. Jak bolí výprask, ví podle průzkumu 86 procent českých dětí. I když odborníci upozorňují, že na děti mnohem víc platí domluva.
Téma:

If you are looking for a detailed threshold guide, try these sites: www.wonderful-prague.com