Víte jak správně vybrat mateřskou školku?

Téma:
Končí vám mateřská dovolená a nemáte u sebe babičku v důchodu, která by vám vašeho „drobečka“ pohlídala? Chystáte se tedy vybrat vašemu dítěti mateřskou školku? Jak vybrat tu nejlepší? Poradíme vám, na co se při výběru zaměřit, kde hledat a na co se zeptat.

Mateřská škola hraje v životě člověka podstatnou roli. Přechod z domácího prostředí do cizího kolektivu je pro každé dítě obrovskou změnou a správným výběrem mateřské školy můžete ovlivnit, zda půjde o změnu pozitivní nebo negativní. Pokud tedy máte jako rodiče na výběr, měli byste popřemýšlet, jaký typ školky bude vám i vašemu dítěti nejvíc vyhovovat.

Kdy své dítko poslat do školky?

O tom se informujte přímo u konkrétní školky. Některé školky berou děti až od tří let, některé i dřív. Musíte si tedy dobře pohlídat období zápisu, protože v polovině školního roku by ho už nemuseli přijmout. Ale i to je velmi individuální.

Základní kritéria pro výběr mateřské školy?

Jak zjistíte, že je vaše dítě připraveno nastoupit do školky? Ideální je dávat ho do školky ještě při vaší mateřské. Vaše dítě může být v tuto dobu ve školce 5x měsíčně, aniž byste přišla o rodičovský příspěvek. Hlavně se ale nenechte zmást učitelkou, která vám dokáže tvrdit, že si pro něj musíte dojít po obědě. V zákoně totiž není dáno, jak dlouho ten den dítě ve školce musí zůstat.

Co je při výběru školky důležité?

1. Vzdálenost školky od místa bydliště nebo práce

Každá maminka by měla zvážit, co pro ni bude výhodnější. Obě možnosti mohou být správné. Pokud dáte dítě do školky blízko svého bydliště, není problém ho tam dopravit i v případě zaspání, v případě nemoci také není problém vyzvednout oběd. A hlavně, dítě bude znát ze školky děti ze svého okolí. Tato varianta je tedy lepší pro sociální adaptaci dítěte (navazování přátelství). Oceníte ji také v případě, že jste ještě na mateřské dovolené s dalším dítětem – nebudete mít dlouhou cestu do školky. Ale na druhou stranu, pokud vaše práce koliduje s otevírací dobou školky, je jednodušší dát své dítě do školky blíž svému zaměstnání.

2. Otevírací doba školky

V současné době mají školky velice odlišné otevírací doby, a přitom je to jedno z nejdůležitějších kritérií. Standardně je to od 6:30 do 17 hodin. Některé ale zavírají už v 15:30 a vůbec je nezajímá, že jste v práci déle! Je tedy velmi dobré, zjistit si, jakou otevírací dobu má právě ta vaše vybraná školka, a případně se domluvit se zaměstnavatelem na individuální pracovní době, abyste stihli své dítě ze školky vyzvednout.
 Pokud jste na mateřské s druhým dítkem, nejspíš Vám otevírací doba školky nepřijde důležitá. Je ale dobré myslet dopředu. Dítě bude do školky chodit celé tři roky a Vám se může naskytnout možnost nastoupit do práce dříve nebo např. na částečný úvazek. Pak může být krátká otevírací doba školky problém. Určitě si ale musíte zjistit, do kdy školka přijímá děti v ranních hodinách. Obvyklá doba je do půl deváté nebo do deváté. Pokud vám to nebude vyhovovat, například proto, že pracujete na směny, je třeba zjistit, zda školka umožňuje příchod během dne.

3. Typ školky

Pokud jste doposud znali rozdělení mateřských škol pouze na státní a soukromé, vězte, že typů mateřských škol je mnohem více. Školky se liší rámcovým vzdělávacím programem, a většinou využívají alternativní metody vzdělávání:

  • Montessori školky jsou mateřské školy, ve kterých se s dětmi pracuje na základě principu „Pomoz mi, abych to dokázal sám“. Děti jsou ve třídách věkově namíchány, prostředí je jim „šité na míru“, stejně jako rozmanité interaktivní hračky z přírodních materiálů (umělou hmotu tady nenajdete). Děti si mohou dle vlastního uvážení volit činnost, které se chtějí věnovat. Platí tu ale jedno základní pravidlo: nesmí přitom rušit ostatní. Děti jsou nenásilně vedeny k samostatnosti, kreativitě, sebevědomí i k zodpovědnosti a ohleduplnosti vůči ostatním.

  • Walfdorské školky zase kladou důraz na citový a morální vývoj dítěte. Děti se tu učí vnímat přírodu a i sami sebe. Z hlediska organizace je život ve školce podmíněn pevným rytmem roku, týdne a dne. Prostředí vypadá jako útulná domácnost, děti si hrají převážně s hračkami z přírodních materiálů nebo s těmi, které si samy vyrobily. Nedílnou součástí denního programu je čtení a hraní klasických pohádek a zpívání.
  • Zdravé školky je označení pro školky, které se zaměřují na zdravý životní styl dětí, to znamená na zdravou stravu a dostatek pohybu. Tomu je přizpůsobováno i stravování ve školní jídelně.
  • Lesní školky jsou u rodičů v posledních letech stále oblíbenější. Jak je již z názvu patrné, děti tráví většinu dne v lese, na procházkách, zkrátka v přírodě. Většina lesních školek má zázemí v dřevěných chatkách nebo stanech. Tato alternativa je ovšem pro otrlejší děti i rodiče. Které školky sem patří? Najdete je například na stránkách portálu SeznamŠkol.eu jako specifické mateřské školy.

4. Aktivita školky

O tom, že každá školka je jiná, ví snad každý. Liší se i v aktivitě a intenzitě pořádaných akcí pro děti. Některé školky během roku pořádají jednu mikulášskou a jednu vánoční besídku. Jsou ale také školky, které s dětmi pravidelně chodí na výlety, do solné jeskyně, do divadla, pořádají akce pro rodiče nebo s rodiči, plavecký výcvik, zájmové kroužky apod. To, že školka nepořádá takové akce, samozřejmě neznamená, že je v péči o děti jakkoli horší. Pro děti je to ale velkým zpestřením. Je také dobré si před zápisem do školky zjistit, zda má školka webové stránky nebo facebook, kam vkládá fotky z akcí a z běžného provozu školky. Nejenže tak rodiče tak mají o dění ve školce dobrý přehled, ale je to i dobré znamení, že školka je vůči rodičům otevřená a vstřícná.

5. Dělení tříd školky

Ve většině školek jsou děti do tříd rozděleny podle věku. Některé školky však děti věkově namíchávají. Větší děti se tak učí pomáhat těm menším a berou na ně ohled. Zároveň i ty mladší motivují. To je pro děti mnohdy přínosem. Ovšem, neobchází se to i bez negativního chování, jako jsou prvky šikany, když si větší děti dovolují na ty menší. I tady je na místě, rozhodnout se, co vám přijde vhodnější.

6. Reputace školky

Jednou z variant, jak zjistit, jaká školka je, jak jsou ostatní rodiče se školkou spokojeni, je buď oslovit samotné rodiče, které vídáte u školky, zeptáte se sousedů, kamarádů apod. Druhou variantou je navštívit webové stránky s hodnocením školky/školek. Rodiče mohou mateřské školy hodnotit, přidávat k nim své komentáře a sdílet tak své zkušenosti s ostatními rodiči o přístupu pedagogů k dětem, o hygienických podmínkách i vzdělávacích programech.

Hlavně nedávejte na první dojem, aniž máte dostatečné informace! I když se vám třeba nelíbí budova školky. Třeba tam mají skvělé paní učitelky, což je určitě důležitější než nějaká „socialistická“ budova školky. Právě přístup učitelek k dětem by měl být směrodatným kritériem při výběru školky.
 Nebo si stačí zjistit, kdy mají školky tzv. dny otevřených dveří. Pak si je můžete prohlédnout i uvnitř. A jelikož tu nejde jen o váš dojem, vezměte sebou i své dítko, abyste zjistili, jak tam bude líbit i jemu. Pokud je to možné, seznamte ho s učitelkami, které se budou o vaše dítě starat. Už z jejich seznamování poznáte, jestli jsou vám sympatické a jaký mají s největší pravděpodobností přístup k dětem. A rozumí si s nimi i vaše dítě? Jich se pak ptejte na vše, co vás ohledně školky zajímá.
 Hodně štěstí při výběru mateřské školy pro vaši „ratolest“.

Hodnocení: 
5
Průměr: 5 (1 vote)

If you are looking for a detailed threshold guide, try these sites: www.wonderful-prague.com