V rodinách ubylo pohlavků, rodiče děti trestají zákazem televize
Mezigenerační srovnání ukázalo, že současní rodiče používají fyzické tresty při výchově dětí výrazně méně, než tomu bylo v době, kdy oni sami byli dětmi. Průzkum vytvořila pro Nadaci Naše dítě společnost GfK Czech. V dubnu oslovila 297 rodičů, kteří mají děti ve věku od novorozeňat po dospívající do 18 let.
Více než polovina současných rodičů (54 procent) v průzkumu tvrdí, že děti trestá výjimečně, čtvrtina pak že je netrestá nikdy. Průzkum ukázal, že za minulé generace vůbec netrestalo děti jen šest procent rodičů a necelá pětina (19 procent) rodičů využívala fyzické tresty často.
"Téměř polovina rodičů se stále domnívá, že fyzický trest byl, je a bude součástí výchovy. Protože je ale zároveň polovina rodičů ochotna se ve své rodičovské roli dále vzdělávat, považuji to za pozitivní známku toho, že sami vidí možnost dalšího zlepšení," hodnotí výsledky průzkum ředitelka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová.
Pokud rodiče už k potrestání sáhnou, nejčastěji volí zákaz oblíbené činnosti, jakou je třeba sledování televize nebo používání počítače. Děti dostávají také na zadek a přes ruce. Třetím nejčastějším trestem je v současnosti domluva.
Dříve nejvíce rodičů děti pohlavkovalo a fackovalo. Druhým nejpoužívanějším trestem pak byl výprask a třetím výprask řemenem nebo vařečkou.
Mezigeneračně se změnilo i to, proč rodiče děti bijí nebo jim domlouvají. Dříve to bylo kvůli lhaní a tomu, že děti rodiče neposlechly. Nyní děti mohou čekat trest za to, když napadnou jiné dítě nebo si dokonce troufnou na rodiče. Druhým nejčastějším důvodem je lhaní.
"K největšímu mezigeneračnímu posunu došlo u trestů za prohřešky, které jsou nějak spojeny se školní docházkou. Pro dnešní rodiče jsou důvodem k trestu jen v minimální míře. Naopak častěji jsou děti trestány za šikanu či experimentování s drogami," stojí v průzkumu pro Nadaci Naše dítě.
Ukázalo se také, že známé pořekadlo "škoda rány, která padne vedle" už rodičům vlastní příliš není. Souhlasí s ním jen necelá pětina dotázaných (17 procent), nesouhlasí s ním více než polovina (62 procent). Nejvíce rodiče vystihuje postoj: fyzický trest nevychová, ale v některých situacích je nejlepším řešením.
"Ruka je k pohlazení a nikoliv k tomu, aby dávala facku," míní o trestání dětí psycholožka Tamara Cenková.
Vždy ale záleží na tom, co je považováno za fyzický trest. "Pokud dítě třeba rodiče štípne, proč by mu to neměl oplatit? Pak to ale nemá být fackováním, ale třeba také štípnutí," dodala.
Podle Cenkové bití u dětí vede k tomu, že je berou jako normu a uplatňují ji později i ve svém životě. "Pak řeší situace stylem: Nedáš mi peněženku, tak tě zkopu," dodává Cenková.