výchova

Rodiče posedlí bezpečím a vhodným prostředím zpomalují děti ve vývoji

Současná společnost je do jisté míry posedlá snahou zajistit pro děti nejbezpečnější a nejvhodnější prostředí. Je to tak ale nejlepší i pro vývoj dítěte? Psycholožka Pavla Koucká o tom ve své knize Zdravý rozum ve výchově pochybuje. A mezi odborníky rozhodně není jediná.
Téma:

Ideální výchova dětí? Nechte je být!

Že největšího klidu a pohody dosáhneme tehdy, když si našich mnohdy neposedných ratolestí nebudeme všímat? Ano, je to tak. Tedy alespoň podle britského spisovatele Toma Hodgkinsona, který své poznatky ve své nové knize Líný rodič opírá o díla slavných světových spisovatelů. Jak nejlépe vychovávat děti? Nevšímejte si jich!
Téma:

5 věcí, které své dítě naučte. usnadní vám to život!

Teď vám to možná nevadí. Rády svá batolata nakrmíte, uklidíte po nich rozházené hračky a vůbec jim u všeho asistujete. Jste přece jejich matky! Jenže většinou přijde chvíle, kdy se budete proklínat. A tohle jsou věci, které se vyplatí děti naučit co nejdřív. Ulehčí to život vám i jim!
Téma:

Chládek: Škola povinně od pěti. A rodina čím dál zbytečnější

Komentář Martina Fendrycha: Stát čím dál víc přebírá roli rodiny, otce a matky. A rodiče si na to zvykají - výchovu svých dětí ochotně přehodí na školu, na stát, a vyžadují ji po něm. Tragické.
Téma:

Lukáš Pollert: Už si nemůžu dovolit pít pivo, živím šest dětí

"Největší změna v životě je první dítě, pak už prostě jen přibývají další," směje se vodácký olympijský vítěz z roku 1992, dříve proslulý pivními rebeliemi či prodejem medailí, dnes lékař a otec tří synů a tří dcer v rozhovoru pro Víkend MF DNES.

O tituly nejde

O sítích v malém českém rybníku a zatuchlých loužích. O nerovnosti a elitách, špatném původu a sociálních bariérách. O tom, jak zlepšit vzdělání a jak hodnotit vědu. Rozhovor s biochemikem Janem Konvalinkou, prorektorem Univerzity Karlovy, členem Učené společnosti a badatelem z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd.

Mach a Šebestová ve skutečnosti

Kdo by neznal půvabný seriál o Machovi a Šebestové. Může se takové přátelství vyskytnout i ve skutečnosti? Odpověď nám dává vývojová psychologie.
Téma:

Moje rodina má svůj plán

Kroužky dětí, třídní schůzka, zubař. Do toho služební cesta, výročí svatby, pracovní večeře a druhý den návštěva babičky. Jak si to zapamatovat a zkoordinovat tak, aby všechno klaplo? Chce to rodinný plán.
Téma:

Co (dětem) neříkat

Nedávno mi jedna redaktorka dala otázku: „Co bychom nikdy neměli svému dítěti říkat?“ Je toho jistě víc, co by nemělo opouštět naše rodičovská ústa – ale vybral jsem aspoň tři výroky, které pokládám za zvlášť „nebezpečné“.

Dítě zlobí...jsem špatná matka?

Každý vstupuje do rodičovství s nejlepšími úmysly a snahou vyhnout se chyb například svých kamarádek či svých rodičů. Někdy se to daří lépe, někdy hůře, ale pocity selhání přicházejí téměř s železnou pravidelností a jejich nejintenzivnějším spouštěčem je určitě - "zlobení a neposlouchání".

Proč vychovávat chlapečky k gentlemanství?

V každém muži je tak trochu rytíř nebo galantní ochránce žen. I v tom, který teprve chodí do školy. Pokud máte syna, podporujte v něm vědomí, že pomáhat slabším, chovat se zdvořile a být pozorný k ženám není trapné, ale naopak, je to ta největší frajeřina.

Naučte se naslouchat svým dětem, posílíte důvěru i respekt

Pokud vám potomek na většinu otázek odpoví zamumláním "hmm" a "dobrý", musíte trochu zapracovat na rodinných komunikačních dovednostech. Prvním krokem je naučit se své dítě opravdu poslouchat. Naslouchání není tak snadné, jak by se mohlo na první pohled zdát. A pro mnoho rodičů je také dost pracné a tak trochu děsivé. Co když se dozvíte něco, co se vám nebude líbit? Nebo se ukáže, že má dítě pravdu a vy jste se zmýlili? Může se to stát, ale stojí to za to.

Moderní výchova dětí: méně facek, více diskusí

Přístup k výchově dětí se postupem času mění, což je dáno i tím, že rodiče se pro potomky rozhodují ve vyšším věku. Tak, jak se mění společnost, změnila se za poslední roky i výchova. Lidé více přijímají vlivy zvenčí, což se odráží i na výchovném stylu. "Hodně se projevují vlivy jiných kultur, a to nejen té západní," vysvětluje pražská dětská psycholožka Lenka Čadová. Rodiče jsou podle ní mnohem benevolentnější, připouštějí diskusi s dětmi, chápou jejich potřeby a rozvíjejí jejich konkrétní zájmy. Psycholožka navíc ze své zkušenosti soudí, že mnoho rodičů bere zasvé různé alternativní vlivy, třeba přístupy z indiánské kultury.
Téma:

Ježek v kleci aneb jak se plní sny

Na popovídání s profesionální koučkou Ivetou Clarke jsem byla velmi zvědavá. Sama, dobrovolně a se záviděníhodnou energií na podzim loňského roku iniciovala projekt koučování ve školách s příhodným názvem Ježek v kleci. Podařilo se jí nadchnout početnou skupinu koučů včetně mě - dobrovolně a ve svém volném čase jsme se ochotně vrhli do práce. O průběhu celého projektu mám informací dost, ale vlastně nevím nic o úplném začátku: jak se z nápadu v hlavě realizuje sen, bez vnějších zdrojů a finančně silného partnera? Proto dnes otevřeme velké téma o tom, jak osobně přispět ke zlepšení tohoto světa.

Nový trend i v Česku: nenuťte děti k učení, co potřebují, se naučí samy

Máte pocit, že klasické školní třídy s lavicemi, rozvrhem a zkoušením vaše dítě od učení spíš odradí, než motivuje? Nejste v tom sami a máte několik možností, jak to řešit. Můžete s dítětem zůstat doma a vrhnout se na učení společně, nebo se poohlédnout po škole používající alternativní učební metody. Unschooling (dalo by se volně přeložit jako neučení) je výuková metoda založená na přesvědčení, že nejlépe se dítě učí ve chvíli, kdy je na to samo připraveno a má k tomu chuť. Ve školní třídě s dvaceti až třiceti dětmi, daným rozvrhem a osnovami ale není čas a místo řešit, co se komu chce a nechce.

Jak to vypadá, když se děti nevychovávají

Český projekt Nevýchova nabádá rodiče k tomu, aby se na edukaci vykašlali a s dětmi si to pořádně užili. Jak to vypadá, když se děti vychovávají v liberálním duchu? Kateřina Králová je pedagožka, která s dětmi pracuje už více než patnáct let. A právě ona je autorkou principů Nevýchovy a snaží se je šířit mezi další rodiče. Podle svých slov je jedním z důvodů to, že na tak důležitý životní úkol, jako je výchova, nás nikdo nepřipravuje, přestože se bude týkat většiny z nás.

Dítě není objekt

Dita Dlouhá vždycky chtěla být psycholožkou. Nejvíc ji zajímalo období těhotenství, porodu a po porodu. Během psaní ročníkové práce o tomto tématu sama otěhotněla. Když se stala maminkou, objevila princip Montessori vzdělávání. I díky tomu řekla Ne tradicí zatíženému vzdělávání dětí.

Stránky

If you are looking for a detailed threshold guide, try these sites: www.wonderful-prague.com