mateřství

O mužích, kterým nerostou vousy, a ženách, co odkládají mateřství

Za své kritické názory v oblasti gynekologie a porodnictví si vysloužila pověst lékařky rebelky a kdysi i dočasný odsun na pracoviště v léčebně dlouhodobě nemocných. Neumlčelo ji to a na rizika třeba masového užívání hormonální antikoncepce poukazuje dál. O svém oboru, psychogynekologii, 44letá lékařka Helena Máslová z Prahy říká, že si ji přitáhl sám.
Téma:

Máslová: Luxusem bude mít všechny děti s jednou ženou

Rozhovor s přední českou lékařkou a specialistkou na psychosomatickou léčbu o směřování českých žen, plodnosti a jejich roli ve společnosti.
Téma:

Kamarádky z pískoviště a výhody starších sourozenců

Kdy bude další? A kdy mu pořídíte bratříčka nebo sestřičku? Tak přesně tyhle otázky se na mne sesypaly ze všech stran hned poté, co jsem se přiřítila s uzlíčkem domů z porodnice.

Teorie citové vazby

Teorie citové vazby Johna Bowlbyho a Mary Ainsworth studuje citové přilnutí malého dítěte k matce a dalším blízkým osobám. Teorie byla formulována v roce 1969 a patří dnes mezi nejvlivnější ve vývojové psychologii. Používané jsou také názvy attachment theory, teorie attachmentu, teorie přilnutí, teorie připoutání, teorie rané citové vazby. Termín attachment (vazba, přilnutí, připoutání) se v češtině často používá v původní anglické verzi a v rozšířeném významu může označovat citové přilnutí obecně.

Dnes je taková doba…

Když člověk zaslechne, co mu nějak nesedí, hned zbystří sluch. Já zbystřím sluch, když zaslechnu to, co říká nadpis této kapitolky – dnes je taková doba…

Jak dobře skloubit rodinu a práci? Promyslete si svou situaci

Není pochyb o tom, že téma slaďování pracovního a rodinného života je jedním z nejžhavějších v současnosti. Objevuje se řada rad a kurzů, které učí know-how, jak slaďovat, jak si uspořádat čas, jak být asertivní.... Takzvaný „ďáblův advokát" zde může našeptávat otázku, co by se dělo, kdyby se skloubení práce a rodiny nezdařilo? Co by se mohlo stát? Co by to dobrého a zlého znamenalo pro mne a pro mou rodinu? To jsou důležité otázky pro každého, kdo o slaďování usiluje. V tomto případě však žádné know-how nepomůže, odpověď musí hledat každý sám a u sebe. Zkuste si odpovědět na některé otázky a tím se dobrat k jasnější představě o slaďování ve vaší jedinečné a neopakovatelné rodině.
Téma:

Být mužem na rodičovské je dnes již normální. Ale?

Jak se dnešní společnost staví k otcům na rodičovské dovolené? Nejnovější výzkum agentury Mediaresearch pro Ligu otevřených mužů (LOM) říká, že je to dnes již normální. Přesto jsou ženy v podpoře svých vlastních mužů opatrné.

Co odborníci nevědí

Máme se jako rodiče chovat podle toho, co považujeme za rozumné, nebo podle svých emocí? Myšlenky a city vypadají leckdy nesmiřitelně. To je však jen první pohled. Ve skutečnosti mohou rozum a cit na hledání vhodného řešení účinně spolupracovat.

Naučte se naslouchat svým dětem, posílíte důvěru i respekt

Pokud vám potomek na většinu otázek odpoví zamumláním "hmm" a "dobrý", musíte trochu zapracovat na rodinných komunikačních dovednostech. Prvním krokem je naučit se své dítě opravdu poslouchat. Naslouchání není tak snadné, jak by se mohlo na první pohled zdát. A pro mnoho rodičů je také dost pracné a tak trochu děsivé. Co když se dozvíte něco, co se vám nebude líbit? Nebo se ukáže, že má dítě pravdu a vy jste se zmýlili? Může se to stát, ale stojí to za to.

Moderní výchova dětí: méně facek, více diskusí

Přístup k výchově dětí se postupem času mění, což je dáno i tím, že rodiče se pro potomky rozhodují ve vyšším věku. Tak, jak se mění společnost, změnila se za poslední roky i výchova. Lidé více přijímají vlivy zvenčí, což se odráží i na výchovném stylu. "Hodně se projevují vlivy jiných kultur, a to nejen té západní," vysvětluje pražská dětská psycholožka Lenka Čadová. Rodiče jsou podle ní mnohem benevolentnější, připouštějí diskusi s dětmi, chápou jejich potřeby a rozvíjejí jejich konkrétní zájmy. Psycholožka navíc ze své zkušenosti soudí, že mnoho rodičů bere zasvé různé alternativní vlivy, třeba přístupy z indiánské kultury.
Téma:

Jak vysvětlit sex dětem?

Ministerstvo školství si objednalo příručku pro učitele, která pro ně má být jakýmsi návodem, jak učit děti o pohlavním styku a všem, co s ním souvisí. Celá akce skončila tak nějak po česku. Po prvních protestech ministerstvo brožuru stáhlo ze svých internetových stránek, šiky odpůrců i zastánců už ovšem zaujaly patřičně nesmiřitelné postoje a šijí do sebe hlava nehlava. Je důvod se obávat, že naše děti, které vysedávají na Internetu a vědí o sexu více, než si vůbec dovedeme představit, může brožura nějak nenávratně poškodit?

Dítě není objekt

Dita Dlouhá vždycky chtěla být psycholožkou. Nejvíc ji zajímalo období těhotenství, porodu a po porodu. Během psaní ročníkové práce o tomto tématu sama otěhotněla. Když se stala maminkou, objevila princip Montessori vzdělávání. I díky tomu řekla Ne tradicí zatíženému vzdělávání dětí.

Vliv rodiny na rozvoj osobnosti člověka

Rodina je prvním a základním životním prostředím člověka, které zároveň odráží problémy doby. Organizace rodinného života je jakýmsi psychologickým a sociologickým modelem dané kultury a vztahy mezi manžely, mezi rodiči a dětmi i mezi sourozenci navzájem do značné míry vyjadřují zvláštnosti dané třídy, kultury, doby, tradice a rasy. Člověk je nejen tvorem přírodním, iologickým, ale především společenským.

Zákaz fyzických trestů nic nevyřeší, týrání nezabrání, míní psycholožka

Dětská psycholožka Václava Masáková se domnívá, že kampaň proti tělesnému trestání dětí či zákon o fyzických trestech se mine účinkem. Domnívá se totiž, že přesvědčení rodičů, kteří své dítě bijí, taková kampaň nezmění a ostatní ji nepotřebují.
Téma:

Dítě jako zbraň

V současné době se v ČR rozvede něco málo přes 50 procent manželství. Někteří mluví o krizi rodiny. Já si to nemyslím. Rodina neumírá. Rodina se mění.

Děti a tělesné tresty: Vychovávat lze i bez facek

Pohledy na tělesné tresty ve výchově se různí. Podle jedněch pár facek zmůže víc než lamentování. Druzí tvrdí, že dětem bití ubližuje. Jaký styl výchovy je nejlepší?
Téma:

Baby blues

Pokud si má člověk s dítětem zachovat zdravý rozum, je důležité přiznat si, že radost z dítěte znamená pro rodiče i ztrátu části sebe sama.

Stránky

If you are looking for a detailed threshold guide, try these sites: www.wonderful-prague.com