psychologie.cz

Nejčastější omyl milujících matek

Vždycky jsem si myslela, že nízké sebevědomí patří k pubertě, k hledání sebe sama a svého místa ve společnosti dospělých. Vlastní zkušenost mě naučila, že sebevědomí se mi samostatností a finanční nezávislostí nijak nevylepšilo. A až teď – možná – jsem pochopila, že chyba není ve mně, ale v nastavených pravidlech, podle kterých své sebevědomí hodnotím. Tím, že s těmito pravidly bojuji, vlastně bojuji i sama se sebou.
Téma:

Ustoupit dítěti? Ano!

Výchovní poradci se dnes shodují: děti potřebují jasné hranice, důslednost. Konečně se zdá, že máme ten pravý mustr, zlaté pravidlo, které nás provede úskalími výchovy. Dovolím si polemizovat.
Téma:

Mýtus kvalitního času

"Není důležité, kolik času s dětmi trávíte, ale jak kvalitní tento čas je." Taky jste tohle moudro slyšeli? Nebo se jím dokonce utěšujete? I v dřívějších dobách bývali rodiče zaneprázdněni. V potu tváře pracovali, aby sebe a své potomky uživili. Oproti dnešku však s jedním, na první pohled drobným rozdílem: byli přitom dětem nablízku.
Téma:

Proč dnes děti odmítají dospět?

Taky si pamatujete, jak jste od rané puberty toužili po okamžiku, kdy konečně vyletíte z hnízda? Já osobně jsem se od čtrnácti hrnula na kdekterou brigádu, abych byla aspoň trochu finančně nezávislá a svobodná, a když byl na obzoru konečně den, který mě měl odvést na vysokou – tedy od rodičů, málem jsem odškrtávala hodinu za hodinou, jak jsem se nemohla dočkat.
Téma:

Mami, já vím

Děti zůstávají stále dětmi svých rodičů – ať je jim pět, patnáct, pětadvacet nebo padesát let. Jak jde život, děti se mladým rodičům narodí, ti je vychovají a pak jim děti odejdou z domova. Tím ale vliv rodičů na potomky zdaleka nekončí a někdy může nabývat až nezdravých podob. Proč někteří rodiče stále mluví do života svých dospělých dětí?
Téma:

Jde se do školky

Pro mnohé rodiče a děti představuje nástup do školky významnou a s nadšením očekávanou událost. Jde o nesporný, doslova hmatatelný doklad vývoje dítěte směrem k větší samostatnosti. Malý školáček se musí celé dopoledne, někdy i celý den obejít úplně bez maminky. Náhražkou za ni mu je paní učitelka, která má ke vší smůle na starost ještě dalších deset nebo i dvacet "sourozenců".
Téma:

Jak srovnat dítě

Viděla jsem kdysi povedenou reklamu na kondomy. Pohledný muž nakupuje v supermarketu se svým tří nebo čtyřletým synkem. Dítě má svou představu o vhodném obsahu košíku a souboj otce a syna vrcholí vřeštícím a kopajícím klukem uprostřed rozházeného zboží. Pohoršlivé pohledy spolunakupujících, zoufalý výraz tatínka – a kýžená reklama.
Téma:

Jste věrohodní dospělí?

Většina zdravotnických preventivních programů vychází z předpokladu, že zdraví je největší hodnota, kterou člověk má. Taková prevence je postavená na mylném předpokladu. Děti a zdraví mladí lidé na tuto argumentaci neslyší. Nemohou.

Jak se rodí svědomí

Je krásné pozorovat, jak u dětí klíčí a roste svědomí. Najednou nemusíme nic říkat a jen hledíme, jak dítě samo potlačilo impuls nabádající je k nevhodnému chování. Jak beze slova dává papírek od bonbónu do kapsy, když není v dohledu odpadkový koš. Popíšu vývoj svědomí na příběhu rozbitých hrníčků. Shodou okolností totiž každé z mých dětí v nedávné době jeden rozbilo.

Kontrola, vedení a pomoc

Poslouchal jsem onehdy v rozhlase pořad „Máta“, což znamená „máma + táta = máta“ a týká se to výchovy dětí a rodinného života. Tentokrát byla řeč o tom, jaké místo ve výchově má kontrola.

Co odborníci nevědí

Máme se jako rodiče chovat podle toho, co považujeme za rozumné, nebo podle svých emocí? Myšlenky a city vypadají leckdy nesmiřitelně. To je však jen první pohled. Ve skutečnosti mohou rozum a cit na hledání vhodného řešení účinně spolupracovat.

Ježek v kleci aneb jak se plní sny

Na popovídání s profesionální koučkou Ivetou Clarke jsem byla velmi zvědavá. Sama, dobrovolně a se záviděníhodnou energií na podzim loňského roku iniciovala projekt koučování ve školách s příhodným názvem Ježek v kleci. Podařilo se jí nadchnout početnou skupinu koučů včetně mě - dobrovolně a ve svém volném čase jsme se ochotně vrhli do práce. O průběhu celého projektu mám informací dost, ale vlastně nevím nic o úplném začátku: jak se z nápadu v hlavě realizuje sen, bez vnějších zdrojů a finančně silného partnera? Proto dnes otevřeme velké téma o tom, jak osobně přispět ke zlepšení tohoto světa.

Jak vysvětlit sex dětem?

Ministerstvo školství si objednalo příručku pro učitele, která pro ně má být jakýmsi návodem, jak učit děti o pohlavním styku a všem, co s ním souvisí. Celá akce skončila tak nějak po česku. Po prvních protestech ministerstvo brožuru stáhlo ze svých internetových stránek, šiky odpůrců i zastánců už ovšem zaujaly patřičně nesmiřitelné postoje a šijí do sebe hlava nehlava. Je důvod se obávat, že naše děti, které vysedávají na Internetu a vědí o sexu více, než si vůbec dovedeme představit, může brožura nějak nenávratně poškodit?

Dítě není objekt

Dita Dlouhá vždycky chtěla být psycholožkou. Nejvíc ji zajímalo období těhotenství, porodu a po porodu. Během psaní ročníkové práce o tomto tématu sama otěhotněla. Když se stala maminkou, objevila princip Montessori vzdělávání. I díky tomu řekla Ne tradicí zatíženému vzdělávání dětí.

Dítě jako zbraň

V současné době se v ČR rozvede něco málo přes 50 procent manželství. Někteří mluví o krizi rodiny. Já si to nemyslím. Rodina neumírá. Rodina se mění.

Baby blues

Pokud si má člověk s dítětem zachovat zdravý rozum, je důležité přiznat si, že radost z dítěte znamená pro rodiče i ztrátu části sebe sama.

Agrese není zlá

Mám poměrně milé a pohodové děti, přesto je u nás agrese na denním pořádku. Malé děti to tak prostě mají: jsou-li naštvané, ublížené, unavené nebo dotčené, promítají svou vnitřní nespokojenost do okolí: křičí, pláčou, útočí. A někdy se chovají ošklivě prostě proto, že se jim nepodařilo přilákat naši pozornost lepším způsobem.

Stránky

If you are looking for a detailed threshold guide, try these sites: www.wonderful-prague.com