Sám doma: Týrání, nebo výchova k samostatnosti?

Téma:
Každý rodič si občas potřebuje vyrazit za zábavou a dítko nechat doma. Je jen otázkou času, od kdy si můžete dovolit potomka opustit. Je třeba to dobře zvážit, zejména když jde o delší dobu.

Někteří rodiče nechávají dítě doma samotné už třeba v osmi letech, jiní v deseti ještě ne. Je to hodně individuální. Záleží na dítěti, jak dokáže situaci přijmout a zda je na ni připraveno. V každé rodině tento čas nastává jindy a jiným způsobem.

Podle dětských psychologů by dítě nemělo být do deseti let samo doma vůbec - nepočítáme samozřejmě půlhodinový nákup v obchodě naproti, ale několikahodinovou nepřítomnost. A co je důležité: dítě by mělo mít možnost si svoji domácí samotu předem pod dohledem rodičů natrénovat.

Hrůza číhá ve tmě

Když zůstane dítě nečekaně samotné večer ve tmě, může se příjemný pokojíček rázem změnit v hrůzostrašné rejdiště příšer. I prckové do deseti let teoreticky dobře vědí, že strašidla neexistují, jenže... Zkuste to vykládat těm strašidlům! A tak vyděšený prcek tráví dlouhé hodiny sledováním televize či videa, které ho odvedou od chmurných myšlenek. Tedy v případě, že zrovna není na programu nějaký horor...

Proto byste měli se zvykáním dítěte na osamělý pobyt doma zlehka začínat už zhruba od šestého roku věku. Ideální příležitostí je už zmíněný krátký nákup v obchodě. Dítě obvykle nebaví courání mezi regály a nejspíš zůstane doma rádo. Za světla, a pokud se jedná o hodinovou záležitost, je to pro něj nová a spíše příjemná zkušenost.

Je ovšem třeba dát dítěti zásadní rady:

  • neotevírej dveře, pokud někdo zazvoní
  • nesahej na nože a jiné nebezpečné předměty (schovat je pokud možno mimo dosah je samozřejmě ideální)
  • neříkej nikomu do telefonu, že rodiče nejsou doma - stačí odpovědět, že tatínek zavolá zpět, jakmile se vykoupe

Některé děti v tomto věku už mají svůj mobilní telefon - ideální příležitost vyzkoušet kontrolu po mobilu. Zároveň může zavolat i dítě, pokud bude mít nějaké obavy či problém.

Netlačit na pilu

Po návratu z obchodu je třeba pozorně sledovat, jak vás dítě vítá. Pokud je klidné a pomalu nepostřehne váš návrat, je vše v pořádku. Pak můžete intervaly, kdy je dítě samo doma, zkracovat a dobu odloučení prodlužovat. Ale postupně a pomalu! Aby to nedopadlo jako ve filmu, který určitě všichni dobře znáte...

Když ale z prcka cítíte ulehčení - uf, už jsi konečně doma - dá se předpokládat, že mu samota moc neprospěla. V takovém případě není ještě dostatečně připravený být sám doma a určitě bude lepší zvykání si na samotu ještě na chvilku odložit.

Někdy se může stát, že si děti budou chtít pozvat kamarády. Tady hodně záleží na tom, jaké je vaše dítě a jaký je jeho kamarád.

Někdy mohou děti bez dozoru dospělých vymýšlet různé hlouposti a způsobit nehody, ke kterým by v přítomnosti dospělých nedošlo. Proto je třeba pečlivě zvážit, zda je vaše ratolest už dost rozumná na to, aby mohla být sama doma, a zároveň, zda už dost rozumu pobral i její kamarád či kamarádka.

 

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno

If you are looking for a detailed threshold guide, try these sites: www.wonderful-prague.com