Druhé dítě? Zvládnete to levou zadní!

Když jsem nastupovala na první mateřskou, byla jsem plná ideálů a nadšení, jak si hned do dvou let pořídíme druhé miminko, aby mezi dětmi nebyl velký věkový rozdíl.

Přeci jen si spolu budou více rozumět. Vpád do reality byl tvrdý a myšlenky na druhé dítko jsem odsunula hluboko do pozadí. Kolotoč nebral konce, a když se situace konečně ustálila a já se mohla svobodně nadechnout i vyspat, malému byly čtyři roky.

Nastoupila jsem do práce a vychutnávala si to. Teprve po roce začaly myšlenky na druhé dítě dotírat znovu. Nechtěla jsem, aby syn zůstal sám, aby byl jedináček. Navíc jsme stále častěji čelili jeho otázkám, proč Vašík bude mít sestřičku a on ne, proč Barunka má bratříčka a on ne. A tak jsme se rozhodli, že se pokusíme o druhé dítě...

Jaký přesně má být věkový rozdíl mezi dětmi, vám nikdo neřekne. Jsou děti, jež dělí pouhý rok a půl či dva, a přesto si vůbec nerozumějí. A jsou takové, které dělí třeba deset let, a nedají jedno na druhé dopustit. Člověku se chce říci, že záleží hlavně na rozhodnutí rodičů, ale ve skutečnosti je to spíš na přírodě. Když už jste rozhodnutí druhé dítko mít, jste si jisti, že to společnými silami zvládnete.

Zapojte celou rodinu

Horší je, když přijde druhé těhotenství nečekaně. Najednou nevíte, zda se máte radovat, nebo bát, jestli to vůbec zmůžete. Zvládnout dvě děti, domácnost i manžela nebývá jednoduché. Proto se nebojte požádat o pomoc své okolí. První v řadě by měl stát manžel. I babičky si však mohou vzít kočárek na procházku, abyste měla čas věnovat se staršímu dítěti. To se třeba po celou dobu těhotenství na sourozence těšilo, jenže najednou zjistí, že na miminko se soustředí veškerá pozornost a na něj nějak nezbývá čas.

Podle psychologů je velmi důležité nechat starší dítě spolupracovat. Dopřejte mu asistenci při koupání, dovolte mu mladšího sourozence po koupeli namazat či dát mu dudlík, když pláče. Nechte je důležitě tlačit kočárek i chlubit se novým přírůstkem do rodiny.

Finance mohou být problém

Problém, který řeší mladé rodiny ze všech úhlů, jsou dozajista finance. I když se rodičovský příspěvek zvýšil, jeho úroveň není dlouhodobě jistá. Zvládnout čtyřčlennou domácnost se dvěma malými dětmi je občas finančně velmi náročné. Nezbavujte se tedy všech věcí, které už vaše starší dítě odnosilo. Poděděné oblečení vám ušetří spoustu výdajů. Podobně se můžete rozhlédnout po bazarech, třeba i na internetu, kde najdete za solidní ceny doslova poklady.

A co vy? Jak jste zvládala druhé dítě? Bez problémů  a nechápavě kroutíte hlavou nad maminkami, které podle vás ve všem vidí jen složitosti? Nebo to byl fofr, ale s odstupem času můžete říct, že to za to stálo? Jste snad jedna z těch, kterým se ke staršímu dítku místo jednoho narodily hned dvě?

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno

If you are looking for a detailed threshold guide, try these sites: www.wonderful-prague.com