Část poslanců odmítá pokuty rodičům neočkovaných dětí

Téma:
Podle návrhu nového zákona mají hrozit tisícové sankce lidem, kteří nechtějí dát svým potomkům povinné vakcíny. Až miliony korun by pak platili pediatři, kteří je k očkování nepřesvědčí.

Praha - Rodič nemůže věřit lékaři, který doporučí očkování jenom proto, že by jinak dostal tučnou pokutu. Tak se ve čtvrtek postavila k projednávané novele zákona o ochraně veřejného zdraví část poslanců. Přísné postihy za porušení povinného očkování by měly podle nich ze zákona zmizet.

"Na tom, aby jejich dítě prospívalo, mají zájem především rodiče. Skutečnost, že jim lékař vnutí očkování jenom proto, že by jinak dostal několikamilionovou sankci, je přitom o užitečnosti očkování rozhodně nepřesvědčí," argumentovala například poslankyně TOP 09 Nina Nováková.

Dalším politikům vadilo, že se děti bez předepsaného očkování nedostanou do školek, dětských skupin či na některé dětské akce. Stát by měl podle nich současně zřídit speciální fond, ze kterého by se měly lidem hradit náhrady za nežádoucí následky z očkování.

Novela, kterou nyní předkládá ministerstvo zdravotnictví, totiž zavádí daleko přísnější postup proti lékařům i rodičům, kteří by povinné očkování dětí odmítli. Dětští lékaři mají za nedodržení daného postupu při očkování zaplatit až tři miliony korun. Podobně vysoká sankce – dva miliony – jim hrozí i tehdy, když nenahlásí hygienické stanici své neočkované pacienty.

Samotní rodiče mohou dostat za nedodržení očkovacího kalendáře pokutu až deset tisíc korun. Statisícové sumy zaplatí také kdokoliv, kdo by se ujal hlídání nenaočkovaného dítěte – nově nejen školky, ale také dětské skupiny a chůvy.

Na půdě parlamentu se proto ve čtvrtek rozhořela kvůli novele zákona bouřlivá debata. Zúčastnili se jí nejen poslanci, ale mimořádně také rodiče.

"S novelou naprosto nesouhlasíme. Pokud své dítě nenecháme z jakéhokoliv důvodu naočkovat, nebudeme si moci na hlídání najmout ani chůvu. Zákon v tomto znění je natolik represivní, že to naprosto znemožní," apelovala na poslance jedna z přítomných matek. Upozorňovala přitom na to, že řada zemí Evropy povinné očkování dětí nevyžaduje.

Podle ministerstva zdravotnictví a některých poslanců je ale přijetí novely nezbytné. "Očkování prokazatelně zabraňuje epidemiím a úmrtím na infekce," připomenul například hlavní hygienik Vladimír Valenta.

Hlavní hygienik: Nic se nemění

Norma navíc podle něj ve skutečnosti žádné zásadní změny nepřináší, jen upřesňuje již dávno platné zákonné podmínky. "Povinné očkování i sankce za nedodržení povinnosti už v zákoně dávno jsou. Naše změna jenom upřesňuje, jaké částky komu za porušení zákona hrozí. Doposud bylo znění zákona vágní," doplnil Valenta.

To nedávno potvrdil i šéf vakcinologické společnosti Roman Prymula. "Současné znění zákona je skutečně bezzubě vymahatelné," řekl.

Poslanci nakonec přijetí novely zákona odložili. Podle šéfa zdravotního výboru Rostislava Vyzuly návrh znovu projednají za tři týdny, až vedení resortu zdravotnictví některé novinky v zákoně lépe vysvětlí.

Novela zákona o ochraně veřejného zdraví má 135 stran a chystá ráznější postup proti rodičům i lékařům, kteří by odmítli povinné očkování dětí. Míří také proti dalším institucím, které by takové počínání přehlížely. Obecně v novele resort přitvrzuje ve vymahatelnosti sankcí a pro lékaře je i navyšuje.

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno

If you are looking for a detailed threshold guide, try these sites: www.wonderful-prague.com